Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Zasady równościowe

Zasady równościowe

Wsparcie z Funduszy Europejskich w latach 2021-2027 będzie udzielane wyłącznie projektom i beneficjentom, którzy przestrzegają przepisów antydyskryminacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 3 Rozporządzenia PE i Rady nr 2021/1060. Instytucje oraz beneficjenci realizujący wszystkie Programy, zgodnie z postanowieniami Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027, zobowiązani są do przestrzegania horyzontalnych zasad równościowych:

  • zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami,
  • zasady równości szans kobiet i mężczyzn.

Zasada niedyskryminacji ma na celu zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji. Oznacza to, że także projekty sfinansowane z Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (dalej: FERC) uwzględniają na etapie: projektowania, wdrażania i w okresie trwałości następujące zasady:  niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną.

Zasada równości kobiet i mężczyzn jest jedną z podstawowych zasad UE, której przestrzeganie gwarantuje kobietom i mężczyznom równe prawa i obowiązki, a także równy dostęp do zasobów (środków finansowych, szans rozwoju), z których mogą korzystać.

Instytucje zaangażowane we wdrażanie Programu będą zapewniały, aby rezultat projektu miał ogólnodostępny charakter ze względu na przywołane cechy, a także aby produkty projektów nie były dyskryminacyjne.

Dostępność

Wdrażanie Programu będzie zgodne z przepisami krajowymi i europejskimi, w tym dyrektywami (UE) 2019/882 w sprawie wymogów dostępności produktów i usług i (UE) 2016/2102 w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego.

Beneficjenci zapewnią dostępność produktów i usług w projektach, w tym np.: infrastruktury, usług, technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych dla wszystkich ich użytkowników/użytkowniczek przez stosowanie zasad uniwersalnego projektowania i standardów w zakresie m.in. dostępności cyfrowej produktów (załącznik nr 2 do  Wytycznych w zakresie realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027).

W przypadku, gdy projekt obejmuje wdrożenie systemów informatycznych, beneficjent jest zobowiązany nie tylko odpowiednio zaplanować skuteczny sposób wdrożenia dostępności, ale także zweryfikować zadeklarowany poziom dostępności produktów i usług.

Warunki podstawowe

Oprócz horyzontalnych zasad równościowych w systemie wdrażania funduszy europejskich obowiązują również horyzontalne warunki podstawowe, które muszą spełnić programy współfinansowane z polityki spójności, w tym FERC, przez cały okres jego realizacji.

Tymi warunkami są:

  • warunek skutecznego stosowania Karty praw podstawowych (dalej: KPP),
  • warunek wdrożenia i stosowania Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (dalej: KPON).

Oznacza to, że wszystkie Programy wspierane z Funduszy muszą być zgodne z odpowiednimi postanowieniami KPP oraz KPON, np. poprzez odpowiednie odzwierciedlenie polityki, prawodawstwa i norm w zakresie dostępności. W procesie realizacji FERC stosowane będą różne rozwiązania, których celem jest zapewnienie zgodności Programu (w tym projektów) z tymi dokumentami.

Są to w szczególności:

  • ocena projektów ubiegających się o dofinansowanie z FERC w oparciu o horyzontalne kryteria badające zgodność projektu z KPP oraz KPON,
  • sprawdzanie w procesie kontroli projektu czy beneficjent realizuje projekt w sposób zgodny z KPP oraz KPON,
  • rozpatrywanie otrzymywanych zgłoszeń o niezgodności projektów lub działań związanych z wdrażaniem Programu (podejmowanych przez beneficjentów albo instytucje) z KPP oraz KPON,
  • raportowanie Komitetowi Monitorującemu FERC na temat wszystkich zgłoszeń w tym zakresie dotyczących FERC.

Linki do dokumentów

Podstawę do realizacji horyzontalnych zasad równościowych, KPP oraz KPON stanowią następujące dokumenty:

Zgłoszenia o podejrzeniu naruszeń KPP i KPON

Kto może zgłosić podejrzenie naruszenia KPP i KPON?

Obywatele, instytucje i organizacje, uczestnicy i odbiorcy projektów, wnioskodawcy i beneficjenci Programu FERC

Jak dokonać zgłoszenia?

pisemnie na adres:

Departament Rozwoju Cyfrowego

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa

lub

skrytki na ePUAP: /MIR/SkrytkaESP

oraz adres e-mail:

sekretariatDRC@mfipr.gov.pl

lub poprzez formularz internetowy (należy w Rodzaju nieprawidłowości rozwinąć listę i wybrać „naruszenie zasad równościowych KPP/KPON”).

Wymagania dotyczące zgłoszenia

Prosimy o przekazanie w zgłoszeniu niezbędnych informacji, które umożliwią rozpatrzenie zgłoszenia.

Przede wszystkim należy podać:

  • imię i nazwisko zgłaszającego (lub nazwę podmiotu),
  • dane do kontaktu,
  • numer projektu (jeśli dotyczy),
  • opis sprawy wraz z ewentualnymi załącznikami w postaci dokumentów dotyczącymi zgłoszenia.